موتور جستجو ، پیامرسان ها و ... از جمله توافقات سند همکاری ایران و چین

موتور جستجو ، پیامرسان ها و ... از جمله توافقات سند همکاری ایران و چین
11 فروردین

همکاری چین با ایران برای اینترنت ملی

سند توافق و همکاری 25 ساله میان ایران و چین در تاریخ هفتم فروردین ماه سال 1400 به امضا طرفین رسید و حواشی بسیاری را به همراه داشته و خواهد داشت و یکی از مفاد این قرارداد مربوط به توسعه خدماتی نظیر موتورهای جستجو، پیامرسان ها، گوشی های موبایل، لپ تاپ و ... در دستور کار قرار گرفته است.

بنا به گزارش اقتصاد نیوز، بخشی از برنامه های بلند مدت توافق میان ایران و چین مربوط به همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات خواهد بود که این بخش شامل چهار دسته است:

  • پروژه ‌های مشترک جهت توسعه و تقویت شبکه زیر ساخت‌ های اطلاعاتی و ارتباطاتی 5G

خدمات اساسی شامل موتورهای جست‌وجو، ایمیل و پیامرسان‌ ها

تجهیزات ارتباط از راه دور شامل مسیریاب  GPS، سوئیچ، سرورها و ذخیره اطلاعات

 تجهیزاتی همچون تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و ...

گفت‌وگو درباره همکاری ‌های ممکن در رابطه با توسعه نرم‌افزارهای پایه مثل سیستم‌ عامل، تلفن‌های همراه، آنتی‌ویروس‌ها و ...

  • پروژه‌های مشترک و آزمایشی در زمینه فناوری‌ های هوشمند و هوش مصنوعی
  • انجام تحقیقات مشترک توسط دانشگاه های دو کشور و توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان و اکوسیستم کسب و کارهای نوآورانه و استارتاپ ها
  • تقویت همکاری ها در طرح‌های طیف فرکانس رادیویی و هماهنگی در فرکانس‌های ماهواره‌ای در صحنه بین‌المللی و ...

سند همکاری 25 ساله ایران و چین

اما مورد پرحاشیه دیگری که خصوصا در فضاهای مجازی موجی را به راه انداخته است کمک چین به ایران در زمینه ایجاد اینترنت ملی است. مجلس با طرح ساماندهی فضای مجازی به دنبال عملی کردن اینترنت ملی در کشور است. البته که نماینده مجلس توضیحاتی پیرامون عدم فیلترینگ را ارائه داد و اضافه کرد که مردم میتوانند به راحتی از پایگاه های اطلاعاتی استفاده نمایند.

چین از جمله کشورهای پیشرو در زمینه ارائه سرویس های بومی است و در راستای آن دسترسی مردمش را از انواع پیامرسان ها، یوتیوب و ... قطع و سرویس های بومی را جایگزین نموده است.

0 مقایسه محصولات
لطفا چند لحظه صبر کنید...